
CPU render farm: 2026'da CPU rendering neden hâlâ cloud rendering'e hâkim
Genel bakış
Giriş
GPU rendering manşetleri kapıyor. Her donanım lansmanı, her benchmark karşılaştırması, her render motoru güncellemesi GPU rakamlarıyla başlıyor. Yine de bizim render farm'ımızda tüm render işlerinin yaklaşık %70'i CPU tabanlı. V-Ray CPU, Corona Renderer, Arnold CPU — bu motorlar mimari görselleştirme, broadcast animasyon ve VFX compositing genelindeki üretim frame'lerinin büyük çoğunluğunu işliyor.
Bu oran eski bir miras değil. CPU rendering'in belirli iş yükleri için GPU'ya kıyasla sahip olduğu gerçek teknik avantajları yansıtıyor — GPU motorlarının önemli ölçüde olgunlaşmasına rağmen ortadan kalkmamış avantajlar. CPU rendering, büyük sistem belleğine erişim (filomuzda node başına 96–256 GB), derin plugin uyumluluğu, deterministik çıktı ve büyük animasyon batch'leri için tahmin edilebilir biçimde ölçeklenen bir maliyet yapısı sunar.
Bu rehber, CPU rendering'in 2026'da cloud render farm'ların omurgası olarak neden kalmaya devam ettiğini, hangi iş akışlarının CPU'dan en çok fayda sağladığını, sahnelerinizi dağıtık CPU rendering için nasıl optimize edeceğinizi ve üretim pipeline'ınız için bir CPU render farm seçerken nelere dikkat edeceğinizi açıklıyor.
GPU dünyasında CPU rendering neden varlığını sürdürüyor
CPU rendering'in varlığını sürdürmesi, stüdyoların yeni teknolojiyi benimseme konusunda yavaş olmasıyla ilgili değildir. GPU'nun henüz tam olarak aşamadığı üç yapısal avantajla ilgilidir.
Bellek kapasitesi. CPU rendering sistem RAM'ini kullanır — üretim render farm'larında node başına 96 GB ile 256 GB arasında olması standarttır. GPU rendering VRAM ile sınırlıdır — 32 GB'a sahip NVIDIA RTX 5090 bile sistem RAM'inin sunduğunun yalnızca bir kısmını sağlar. Yüzlerce yüksek çözünürlüklü doku, ağır displacement map'ler ve milyonlarca dağıtılmış bitki örtüsü instance'ı içeren archviz projelerinde, CPU genellikle bellek sınırlarına sığdırmak için sahne optimizasyonu gerektirmeyen tek seçenektir.
Plugin ekosisteminin olgunluğu. CPU rendering pipeline'ı yirmi yıl boyunca rafine edilmiştir. Forest Pack, RailClone, Phoenix FD, Anima ve TyFlow gibi pluginler CPU iş akışları için inşa edilmiş ve optimize edilmiştir. Geometri çıktıları teknik olarak GPU'da render edilebilse de, karmaşık scatter'ların (10 milyondan fazla instance) bellek izleri çoğu zaman VRAM'i aşar. CPU'da bu sahneler herhangi bir değişiklik olmadan render edilir.
Deterministik, tahmin edilebilir davranış. CPU rendering, aynı motor sürümü ve ayarlar verildiğinde çalıştırıldığı makineden bağımsız olarak özdeş sonuçlar üretir. Bu, frame'den frame'e tutarlılığın kritik olduğu animasyon için önemlidir — ve maliyet tahmini için önemlidir, çünkü benzer sahneler arasında CPU render süreleri yüksek derecede tahmin edilebilirdir.
2026'da Hangi Render Motorları CPU Kullanıyor
CPU desteği konusunda tüm motorlar eşit değildir. İşte mevcut tablo:
| Render Motoru | CPU Rendering | GPU Alternatifi | CPU hâlâ tercih edildiği durumlar |
|---|---|---|---|
| V-Ray 7 | Tam destek, yüksek düzeyde optimize edilmiş | V-Ray GPU mevcut | Sahne VRAM'i aşıyor; pluginler CPU yoluna bağımlı; stüdyonun yerleşik V-Ray CPU pipeline'ı var |
| Corona Renderer | Tam destek, yalnızca CPU | GPU sürümü yok | Her zaman — Corona yalnızca CPU'dur. GPU alternatifi mevcut değildir |
| Arnold | Tam destek | Arnold GPU mevcut | Karmaşık shader'lı ağır VFX sahneler; compositing için deterministik çıktı gerekli |
| Blender Cycles | Tam destek | Topluluk tarafından GPU tercih edilir | Sahne GPU belleğini aşıyor; strand rendering gibi CPU-optimize özelliklerin kullanımı |
| Houdini Mantra | Tam destek | Karma XPU (hibrit) | Eski Houdini pipeline'ları; ağır prosedürel geometri içeren sahneler. Not: SideFX, Karma'yı birincil renderer olarak geçirmekte — Mantra hâlâ desteklenmekte ancak artık varsayılan değil |
Temel gözlem: Corona'nın GPU yolu hiç yoktur, bu da dünyadaki her Corona kullanıcısının CPU'da render ettiği anlamına gelir. Corona, baskın archviz motorlarından biri olduğundan (V-Ray ile birlikte), tek başına CPU render farm iş yüklerinin önemli bir kısmını oluşturur.
V-Ray hem CPU hem de GPU modlarını sunar, ancak birçok stüdyo, mevcut sahne kütüphaneleri, materyal kurulumları ve plugin yapılandırmaları CPU için optimize edildiğinden CPU iş akışlarını sürdürür. GPU'ya geçiş ücretsiz değildir — VRAM uyumluluğu için her sahneyi test etmeyi ve potansiyel olarak materyalleri yeniden inşa etmeyi gerektirir.
Bir CPU render farm Nasıl Çalışır

Bir sahne dosyasından bir yönetici düğümü aracılığıyla sekiz worker sunucuya ve bileşik çıktıya bir işin nasıl dağıtıldığını gösteren CPU render farm diyagramı
Mekanizmayı anlamak, iş akışınızı optimize etmenize ve maliyetleri tahmin etmenize yardımcı olur.
Frame dağılımı. Bir CPU render farm'a animasyon gönderdiğinizde, scheduler her frame'i ayrı bir makineye atar. 200 makineye dağıtılan 500 frame'lik bir animasyon, 200 frame'in eşzamanlı olarak render edildiği anlamına gelir — sekansı tamamlamak için yaklaşık 2,5 batch. Duvar saati süresi tek bir workstation'da potansiyel olarak haftalardan render farm'da saatlere düşer.
Frame başına rendering. Her makine sahne dosyanızı yükler, render motorunu başlatır ve atanan frame için tüm pikselleri hesaplar. Filomuzda her CPU node'u Dual Intel Xeon E5-2699 V4 işlemcilerini çalıştırır — yani makine başına tek bir frame üzerinde eşzamanlı olarak çalışan 44 fiziksel çekirdek. Node başına çekirdek sayısı arttıkça, her bireysel frame daha hızlı tamamlanır.
Sabit görüntü rendering'i. Tek yüksek çözünürlüklü still'ler için (archviz'de yaygın), bazı render farm'lar bölge rendering'i destekler — bir frame'i birden fazla makinede render edilen tile'lara bölmek ve sonra tile'ları nihai görüntüye birleştirmek. Bu evrensel olarak desteklenmez, ancak hero shot'lar için işlem süresini önemli ölçüde azaltabilir.
Sahne bağımlılıkları. render farm'ın sahnenizin referans verdiği her şeye erişmesi gerekir: dokular, proxy dosyaları, cache verileri, GI map'leri. Tam yönetimli render farm'lar bağımlılık toplama işlemini sahnenizi tarayan ve referans verilen tüm dosyaları paketleyen upload araçları aracılığıyla yönetir. Eksik asset'ler başarısız render farm render'larının en yaygın nedenidir — ve en kolay önlenebilir olanıdır.
Sahneleri CPU render farm'ları için Optimize Etme
Bir CPU render farm'da optimize edilmiş ve edilmemiş bir sahne arasındaki fark, render maliyetinde 2–5x olabilir. Bu optimizasyonlar herhangi bir CPU render motoruna uygulanır.
Doku yönetimi.
- Kamera mesafesine uygun doku boyutları kullanın. Kameradan 50 metre uzaklıktaki bir nesne üzerinde 4K doku RAM ve render süresi israfıdır — 1K veya 2K bu mesafede görsel olarak özdeştir.
- Desteklendiği yerlerde dokuları tile'lı formatlara (Arnold için .tx, V-Ray için .vrmap) dönüştürün. Tile'lı dokular yalnızca görünür pikseller için gereken bölümleri yükler.
- Upload'dan önce doku kütüphanenizi denetleyin. Düzenli olarak 40 GB'tan fazla dokuya sahip ve bunların %60'ının nihai frame'de hiç görünmediği projeler görüyoruz.
Displacement ve subdivision.
- Yüksek subdivision seviyeleri ile displacement map'ler archviz'de en büyük tek maliyet çarpanıdır. Geniş bir zemin alanı üzerinde 4 subdivision seviyesi olan yoğun bir halı, frame render süresini ikiye katlayabilir.
- Motorunuzun desteklediği yerde mesafeye dayalı subdivision kullanın. Kameradan uzak nesnelerin ince displacement'a ihtiyacı yoktur.
- Bir animasyonun her frame'inde görünen nesneler için displacement'ı geometriye bake edin — tek seferlik bake maliyeti displacement'ı 500 kez yeniden hesaplamaktan çok daha azdır.
Scatter optimizasyonu.
- Milyonlarca instance içeren Forest Pack ve RailClone sahneleri muazzam miktarda RAM tüketir. Mesafeye dayalı yoğunluk falloff kullanın: kameradan 50 metreden uzak nesneler görünür fark olmadan %10–20 yoğunluğa düşebilir.
- Proxy nesneler instance başına belleği azaltır. Ayrıntılı mesh'leri V-Ray proxy'lere veya Forest Pack custom object'lere dönüştürün.
- Kameranın bir manzarada hareket ettiği animasyonlar için scatter yoğunluğunu sahne merkezine değil kamera konumuna göre ayarlayın.
GI ve sampling.
- Animasyon için GI kalitesini sabit görüntü ayarlarına kıyasla genellikle %30–50 azaltabilirsiniz. 24–30 fps oynatma hızında, frame başına gürültü hareket halinde görünmez.
- Önceden hesaplanabilen ve frame'ler arasında paylaşılabilen light cache veya irradiance map modlarını kullanın — bu, her frame'de GI'yi sıfırdan yeniden hesaplamaktan kaçınmanızı sağlar.
- Denoising'den sonra temiz sonuçlar üreten minimum sample sayısını hedefleyin. V-Ray'in yerleşik denoiser'ı ve Corona'nın denoising'i, görünür kalite kaybı olmadan daha düşük sample sayılarına izin verir.
CPU render farm Maliyeti: Ne Beklenmeli
CPU render farm fiyatlandırması tipik olarak GHz-saat modelini kullanır: toplam CPU saat hızının harcanan zamanla çarpımı için ödeme yaparsınız.
GHz-saat fiyatlandırması nasıl çalışır:
2,2 GHz'de çalışan 44 çekirdekli bir makine yaklaşık 96,8 GHz hesaplama gücü sağlar. render farm GHz-saat başına $0,004 ücretlendirirse ve frame'iniz o makinede 10 dakika sürerse:
96,8 GHz x (10/60) saat x $0,004 = frame başına $0,065
500 frame'lik bir animasyon için: 500 x $0,065 = toplam $32,50
Üretim işlerinde gözlemlediğimiz tipik maliyet aralıkları:
| İş Akışı | Çözünürlük | Ortalama Frame Süresi | Frame Başına Maliyet | Tipik Proje |
|---|---|---|---|---|
| Archviz iç mekân (V-Ray/Corona) | 3000x2000 | 8–15 dk | $0,08–$0,18 | 5–20 açı |
| Archviz dış mekân (bitki örtüsü) | 4000x2250 | 15–30 dk | $0,18–$0,40 | 5–15 açı |
| Ürün görselleştirme | 4K | 5–12 dk | $0,06–$0,15 | 10–50 frame |
| Broadcast animasyon (Arnold/V-Ray) | 1920x1080 | 3–8 dk | $0,04–$0,10 | 1.500–3.000 frame |
| Karakter animasyonu (Maya + Arnold) | 1920x1080 | 10–25 dk | $0,12–$0,32 | 2.000–5.000 frame |
| Ağır VFX (volumetrik, partikül) | 4K | 20–45 dk | $0,25–$0,60 | 500–2.000 frame |
Bu rakamlar filomuzdaki gerçek işlerden geliyor. Gerçek maliyetleriniz sahne karmaşıklığına, render ayarlarına, çözünürlüğe ve render farm'ın özel fiyatlandırmasına bağlıdır. GPU karşılaştırması da dahil olmak üzere ayrıntılı bir döküm için render farm frame başına maliyet rehberimize bakın.
Öncelik kademeleri toplam maliyeti etkiler ancak frame başına hesaplama maliyetini etkilemez. Çoğu render farm düşük/standart/yüksek öncelik sunar. Düşük öncelik, işinizin mevcut makineleri beklediği anlamına gelir, ancak acil önceliğe göre %30–50 daha az maliyet sağlar. Son tarihiniz izin veriyorsa, düşük öncelik en uygun maliyetli yaklaşımdır.
Bir CPU render farm Seçmek: Önemli Olan Nedir
Tüm CPU render farm'ları eşdeğer değildir. Değerlendirmeniz gerekenler:
Yazılım ve plugin desteği. render farm'ın tam DCC sürümünüzü, render motoru sürümünüzü ve kritik pluginlerinizi desteklediğini doğrulayın. «V-Ray destekliyoruz» yeterli değildir — Forest Pack 8.x ve RailClone 10.x ile V-Ray 7.0.2'ye ihtiyacınız var. Yönetimli render farm'lar belirli sürüm listeleri tutar; upload'dan önce bunları kontrol edin.
Çekirdek sayısı ve node özellikleri. Node başına daha fazla çekirdek, daha hızlı bireysel frame'ler anlamına gelir. 44 çekirdekli node'lar çalıştıran bir render farm, 16 çekirdekli node'lara sahip bir render farm'dan her frame'i daha hızlı render eder — bu, tek frame işlem süresi ve yinelemeli test için önemlidir. «Yüksek performanslı sunucular» değil, gerçek CPU modelini sorun.
Makine kullanılabilirliği. Bir render farm'ın üst düzey donanımı olabilir ancak sınırlı kapasitesi olabilir. Yoğun dönemlerde (çeyrek sonu, yarışma son tarihleri) kuyruk süreleri yükselebilir. Tipik kuyruk sürelerini ve render farm'ın işiniz için eşzamanlı node tahsisini garanti edip etmediğini sorun.
Lisanslama modeli. render farm fiyata render motoru lisanslarını dahil ediyor mu, yoksa kendinizinkini mi getiriyorsunuz? Çoğu yönetimli render farm V-Ray, Corona ve Arnold lisanslarını içerir. Bu önemli bir maliyet faktörüdür — render motoru lisansları ayrı satın alınırsa node başına yıllık önemli bir maliyet ekleyebilir (güncel V-Ray oranları için Chaos fiyatlandırmasına bakın).
Upload ve bağımlılık yönetimi. render farm sahne bağımlılıklarını nasıl yönetir? İyi bir yönetimli render farm, sahnenizi harici referanslar için tarayan ve her şeyi otomatik olarak paketleyen bir uploader sağlar. Zayıf bağımlılık yönetimi başarısız render'lar ve israf edilmiş kredi anlamına gelir.
Destek kalitesi. Render'lar başarısız olduğunda — ve eninde sonunda olacaklardır — destek ne kadar hızlı ve ne kadar teknik açıdan yetkin? V-Ray light cache ayarlarını veya Arnold TX doku dönüşümünü anlayan bir destek ekibi, genel troubleshooting scriptinden okuyan birine kıyasla çok daha değerlidir.
archviz'de CPU Rendering: Baskın Kullanım Senaryosu
Mimari görselleştirme CPU render farm kullanımının en büyük payını oluşturur ve nedenler öğreticidir.
archviz sahneleri doğası gereği bellek yoğundur. Tipik bir konut iç mekânı yüzlerce dokulu nesne içerir — ayrıntılı kumaş dokuları olan mobilyalar, yansıtıcı malzemeli mutfak aletleri, displacement map'li zemin döşemeleri, transparanlığı olan perdeler. Forest Pack bitki örtüsü, peyzaj ve çevresel öğelerle dış mekân görünümleri eklerseniz, sahne boyutları düzenli olarak 30–60 GB veriye ulaşır.
Bu bellek profili CPU'ya mükemmel uyar ve genellikle GPU VRAM sınırlarını aşar. V-Ray veya Corona ile çalışan bir archviz stüdyosu, 128–256 GB RAM'li CPU node'larında güvenilir şekilde render edilen sahneler gönderir. Aynı sahneler GPU'da başarısız olabilir veya 32 GB VRAM'e sığması için kapsamlı optimizasyon gerektirebilir.
İş akışı kalıbı da CPU dostudur: archviz projeleri tipik olarak 5–20 kamera açısı (still) artı zaman zaman bir walkthrough animasyonu gerektirir. Frame başına maliyet orta düzeydedir ve toplam proje bütçeleri genellikle $50–$300 aralığında düşer. Aylık birden fazla proje yöneten stüdyolar için CPU cloud rendering, proje son tarihleri arasında atıl kalacak özel yerel render donanımı ihtiyacını ortadan kaldırır. archviz'e özgü iş akışları hakkında daha fazla bilgi için mimarlık stüdyoları için render farm rehberimize bakın.
CPU vs GPU: CPU Yanlış Seçim Olduğunda
CPU rendering her zaman cevap değildir. Sınırlamaları konusunda dürüst olmak daha iyi kararlar almanıza yardımcı olur.
GPU'nun gerçekten daha iyi olduğu durumlar:
- Motorunuz GPU-yerel. Redshift ve Octane'in CPU modu yoktur. Bu motorları kullanıyorsanız, CPU rendering bir seçenek değildir.
- Sahneleriniz VRAM'e boşlukla sığıyor. 24 GB'ın altındaki sahneler için GPU tipik olarak frame başına 5–8x daha hızlı render eder ve daha yüksek saatlik oranlara rağmen genellikle frame başına daha az maliyetlidir.
- Hızlı yinelemeye ihtiyacınız var. GPU'nun hız avantajı lookdev sırasında en değerlidir — materyalleri ve aydınlatmayı ayarlamak için onlarca test frame'i render etmek. CPU test frame'i başına 15 dakika beklemek GPU'da 2 dakikaya karşı hızla birikir.
- Motion design yapıyorsunuz. Stilize edilmiş veya orta karmaşıklıkta sahnelerle kısa format animasyon, GPU maliyet verimliliğinin zirveye ulaştığı yerdir.
Her iki yaklaşımın ayrıntılı karşılaştırması için GPU rendering vs CPU rendering rehberimize bakın.
Gözlemlediğimiz pratik kalıp: ağırlıklı olarak archviz ve VFX compositing'de çalışan stüdyolar CPU'da kalır. Motion design ve lookdev ağırlıklı iş akışlarına odaklanan stüdyolar GPU kullanır. Her ikisini de yapan stüdyolar her iki hesaplama türünü de destekleyen bir render farm kullanır.
CPU Rendering'in Geleceği
CPU rendering kaybolmuyor, ancak rolü gelişiyor.
VRAM büyüyor. RTX 5090'ın 32 GB'ı RTX 3090'ın sunduğunun iki katıdır. Gelecek GPU nesilleri muhtemelen 48 GB veya daha fazlasına itecek. VRAM büyüdükçe, şu anda CPU gerektiren daha fazla sahne GPU'ya sığacak. Ancak sahne karmaşıklığı da büyüyor — sanatçılar mevcut belleği doldurur, bu nedenle hedef sürekli hareket eder.
Hibrit rendering olgunlaşıyor. V-Ray 7'nin hibrit modu aynı makinede eşzamanlı olarak CPU ve GPU arasında işi dağıtır. Bu yaklaşım maksimum donanım kullanımını çıkarır ve CPU/GPU ayrımını bulanıklaştırır. Bir render farm'da hibrit rendering, her node'un işinize hem CPU hem de GPU hesaplama katkısı sağladığı anlamına gelebilir.
CPU mimarileri de gelişiyor. AMD EPYC ve Intel Xeon Scalable işlemciler çekirdek eklemeye ve çekirdek başına performansı geliştirmeye devam ediyor. Modern bir EPYC 9654, 3,55 GHz'de 96 çekirdek sağlar — eski Xeon E5 v4 işlemcilerinin yaklaşık iki katı hesaplama. CPU rendering, GPU ilerlerken yerinde durmuyor.
Corona'nın yönü önemli. Geniş bir kullanıcı tabanına sahip CPU-yalnız bir motor olarak Corona'nın yol haritası CPU render farm talebini doğrudan etkiler. Chaos sonunda bir GPU sürümü gönderirse, bu iş yüklerini kaydıracaktır. Ancak 2026 itibarıyla Corona için açıklanan bir GPU yol haritası yoktur — bu, CPU rendering'in öngörülebilir gelecek için temel olarak kalmasının garanti altına alındığı anlamına gelir.
Özet
| Faktör | Detay |
|---|---|
| CPU neden varlığını sürdürür | Bellek (96–256 GB RAM), plugin ekosistemi, deterministik çıktı, maliyet tahmin edilebilirliği |
| Birincil motorlar | V-Ray CPU, Corona (yalnızca CPU), Arnold CPU, Cycles, Mantra |
| Baskın kullanım senaryosu | Archviz (bellek ağırlıklı sahneler, Forest Pack/RailClone), VFX compositing |
| Fiyatlandırma modeli | GHz-saat — tüketilen CPU hesaplama süresi için ödeme |
| Tipik maliyet | Karmaşıklık ve çözünürlüğe bağlı olarak frame başına $0,04–$0,60 |
| Ne zaman CPU KULLANMAMALI | GPU-yerel motorlar (Redshift, Octane), 24 GB altı sahneler, lookdev yinelemesi |
| Trend | Büyüyen VRAM bazı iş yüklerini GPU'ya kaydırır, ancak sahne karmaşıklığı paralel olarak büyür |
SSS
Q: CPU render farm nedir? A: Bir CPU render farm, 3D sahneleri paralel olarak render etmek için işlemci çekirdekleri (CPU'lar) kullanan bir sunucu ağıdır. Her sunucu tipik olarak 16–96 çekirdeğe sahiptir ve render farm animasyon frame'lerini yüzlerce makineye eşzamanlı olarak dağıtır. CPU render farm'lar cloud rendering iş yüklerinin büyük çoğunluğunu yönetir, özellikle sahnelerin GPU VRAM'in sağladığından daha fazla bellek gerektirdiği V-Ray, Corona ve Arnold projeleri için.
Q: CPU rendering 2026'da hâlâ ilgili mi? A: Evet — operasyonel verilerimize dayanarak CPU rendering, 2026'daki render farm işlerinin yaklaşık %70'ini yönetir. Corona Renderer yalnızca CPU'dur, V-Ray CPU archviz için baskın mod olarak kalır ve Arnold CPU VFX'te standarttır. GPU rendering büyüyor ancak bellek yoğun veya plugin ağırlıklı iş akışları için CPU'yu değiştirmemiştir.
Q: CPU cloud rendering ne kadar maliyetli? A: Çoğu CPU render farm GHz-saat başına ücretlendirir. Tipik frame başına maliyetler basit broadcast frame'leri için $0,04'ten ağır 4K VFX shot'ları için $0,60'a kadar değişir. 3000x2000 çözünürlükte orta düzey bir archviz iç mekânı tipik olarak frame başına $0,08–$0,18 maliyetlidir. Toplam proje maliyetleri frame sayısına, çözünürlüğe ve sahne karmaşıklığına bağlıdır. Ayrıntılı fiyatlandırma için frame başına maliyet dökümümüze bakın.
Q: CPU render farm'larında hangi render motorları çalışır? A: V-Ray (CPU modu), Corona Renderer, Arnold (CPU modu), Blender Cycles ve Houdini Mantra tümü CPU rendering'i destekler. Corona yalnızca CPU'dur — GPU rendering seçeneği yoktur. V-Ray ve Arnold hem CPU hem de GPU modlarını destekleyerek stüdyolara sahne gereksinimlerine göre seçim esnekliği verir.
Q: Sahnemi bir CPU render farm için nasıl optimize ederim? A: Üç alana odaklanın: uzak nesneler için doku boyutlarını azaltın (kameradan uzak nesneler için 4K yerine 1K–2K), displacement subdivision seviyelerini düşürün (mesafeye dayalı falloff kullanın) ve Forest Pack veya RailClone'da scatter yoğunluğunu optimize edin (kameradan 50 metrenin ötesinde %10–20 yoğunluğa düşürün). Bu üç optimizasyon tek başına render maliyetini %30–50 azaltabilir.
Q: Yönetimli bir CPU render farm ile DIY cloud kurulum arasındaki fark nedir? A: Yönetimli bir render farm render motorunuzu, pluginlerinizi ve lisanslarınızı önceden yükler — bir sahne yüklersiniz ve tamamlanmış frame'leri alırsınız. DIY kurulum (AWS, Azure) size her şeyi kendiniz kurduğunuz ham sanal makineler verir. Yönetimli render farm'lar daha basittir ve lisanslamayı içerir; DIY kurulumlar daha fazla kontrol sunar ancak pipeline mühendislik kaynakları gerektirir. Daha derin bir karşılaştırma için yönetimli vs DIY cloud rendering rehberimize bakın.
Q: Rendering için kaç CPU çekirdeğine ihtiyacım var? A: Daha fazla çekirdek daha hızlı bireysel frame'ler anlamına gelir. 44 çekirdekli bir render node'u, 16 çekirdekli bir workstation'dan bir frame'i yaklaşık 2,5x daha hızlı tamamlar. Bir cloud render farm'da çekirdek sayısını doğrudan seçmezsiniz — işinize kaç makine (ve hangi öncelikte) atayacağınızı seçersiniz. render farm'ın toplam çekirdek sayısı eşzamanlı olarak kaç frame'in render edilebileceğini belirler.
Q: CPU'dan GPU rendering'e geçmeli miyim? A: Motorunuza ve sahne karmaşıklığınıza bağlıdır. Corona kullanıyorsanız GPU seçeneğiniz yoktur. V-Ray veya Arnold kullanıyorsanız ve sahneleriniz düzenli olarak 24–28 GB veriye sığıyorsa, GPU rendering frame başına daha hızlı ve daha ucuz olabilir. Sahneleriniz bellek yoğunsa (30+ GB) veya büyük scatter'lı CPU-optimize pluginlere dayanıyorsa, CPU pratik seçim olmaya devam eder. Birçok stüdyo her ikisini de kullanır — yineleme ve lookdev için GPU, son üretim render'ları için CPU.
About Thierry Marc
3D Rendering Expert with over 10 years of experience in the industry. Specialized in Maya, Arnold, and high-end technical workflows for film and advertising.

